VII Międzynarodowa Konferencja Kultur nowołaczyńskich 'Na Wschód'
Stowarzyszenie Dante Alighieri, Instytut Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytet w Genui oraz Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu
zapraszają do udziału
w 7. międzynarodowej konferencji poświęconej kulturom nowołacińskim
Na Wschód: Europa romańska i horyzonty kulturowe.
Wrocław, Polska | 23–25 czerwca 2025, Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, ul. Więzienna 6, Wrocław



Wrocław, miasto będące symboliczną syntezą Wschodu i Zachodu, będzie gospodarzem VII Międzynarodowej Konferencji Kultur Nowołacińskich, której temat w tym roku zwraca się ku Wschodowi. Benjamin Disraeli w książce Tancred, or the New Crusade (1847) pisze: „Nawet Napoleon żałował, że kiedykolwiek ponownie przepłynął Morze Śródziemne. Wschód to kariera”. To ostatnie stwierdzenie staje się jednym z dwóch mott Orientalizmu Edwarda Saida (1976) podkreślającego, jak często Zachód konstruował wschodniego „Innego” jako zwierciadło własnych lęków i ambicji. Wychodząc od tej prowokacji, proponujemy zbadanie – w perspektywie interdyscyplinarnej i diachronicznej – splotu między kulturami romańskimi a Orientem, rozumianym zarówno jako przestrzeń geograficzna, jak i metafora kulturowa. Zapraszamy zatem naukowców do zbadania dynamicznej interakcji między kulturami i językami nowołacińskimi a Wschodem, ze szczególnym uwzględnieniem relacji transferu kulturowego między Europą Wschodnią a basenem Morza Śródziemnego. Konferencja ma na celu ujawnienie interdyscyplinarnych powiązań: historycznych, literackich, językowych – zarówno historycznych, jak i współczesnych, które łączą różne obszary planety, promując dialog na temat wzajemnych wpływów, percepcji i wymiany.
Tematy i zagadnienia
Zachęcamy do udziału przedstawicieli różnych dyscyplin, którzy zechcą przenalizować m.in.:
- Powiązania historyczne: szlaki handlowe (np. Jedwabny Szlak, wymiana wenecko-osmańska), wpływy bizantyjsko-osmańskie, wyprawy krzyżowe i społeczności diaspory.
- Relacje literackie i artystyczne: wschodniość w literaturze romańskiej, orientalizm w sztuce śródziemnomorskiej i narracje międzykulturowe.
- Migracje tekstów: tłumaczenia, adaptacje i przeróbki (np. Tysiąc i jedna noc w literaturze romańskiej).
- Języki w tranzycie: pożyczki językowe, strefy kontaktu językowego i rola łaciny, rumuńskiego i wszelkich odmian lingua franca jako pomostów między Wschodem a Zachodem.
- Nauczanie języków obcych: historia i metody nauczania języków romańskich i orientalnych jako języków obcych.
- Postrzeganie i tożsamość: stereotypy, śródziemnomorskie wizje Europy Wschodniej i krytyka postkolonialna/dekolonialna.
- Interakcje religijne: szlaki pielgrzymkowe, dynamika katolicko-prawosławna i synkretyzm religijny, kroniki wypraw krzyżowych (Gesta Francorum, Historia rerum in partibus transmarinis gestarum, Itinerarium Regis Ricardi).
- Geografie wyobrażone: orientalizmy, egzotyzmy i kontronarracje (od Saida do Todorovej, Wyobrażenia Bałkanów).
- Współczesne kierunki: Europa i nowe kulturowe „jedwabne szlaki”.
Propozycje do przemyślenia
Konferencja zaprasza również do zmierzenia się z takimi emblematycznymi postaciami czy legendami jak:
- Niccolò de’ Conti, autora relacji dla papieża Eugeniusza IV z podróży po Indiach przepisane przez Poggia Braccioliniego w De varietate fortunae (1445).
- Marco Polo, którego Milion (1298) zamienił Azję w „tekst do rozszyfrowania”, mieszając cud i inwencję do tego stopnia, że zainspirował Itala Calvina do napisania Niewidzialnych miast (1972).
- Giovanni da Pian del Carpine, pierwszy zachodni ambasador na dworze mongolskim (1245–47), którego relacje ujawniają średniowieczne przerażenie w obliczu „dzikiej hordy”.
- Matteo Ricci, jezuita i sinolog, którego dzieła z lat 1609–1610 były przez wieki zachodnim tekstem referencyjnym do nauki o Chinach.
- Legenda o księdzu Janie, średniowieczny mit o chrześcijańskim królestwie na Wschodzie, inspirujący odkrywców i mistyków, jednocześnie odzwierciedlający potrzebę Zachodu, by szukać wyimaginowanych sojuszników.
Wytyczne dotyczące zgłoszeń
- Abstrakty (250–300 słów) mogą być napisane w języku włoskim lub innych językach romańskich, w języku polskim lub po angielsku.
- Należy podać afiliację.
- Termin nadsyłania zgłoszeń: 05.05/2025
- Adres do nadsyłania zgłoszeń: info@dante.uni.wroc.pl.
Ważne daty
- Termin nadsyłania abstraktów: 05.05.2025 r.
- Powiadomienie o przyjęciu propozycji: 15.05.2025
- Konferencja: 23–25.06.2025
- Termin nadsyłania tekstów do tomu: luty 2026 r.
Opłata za uczestnictwo 40 euro / 170 zł
Publikacja
Wybrane artykuły zostaną opublikowane w tomie pod redakcją Gianluki Olcese, Soni Maury Barillari i Ewy Tichoniuk-Wawrowicz.
Organizatorzy
Gianluca Olcese, Sonia Maura Barillari, Błażej Stanisławski, Ewa Tichoniuk-Wawrowicz
Kontakt
Informacje: gianluca.olcese@uwr.edu.pl
Strona internetowa konferencji:
www.dante.uni.wroc.pl/it/notizie/vii-convegno-internazionale-di-culture-neolatine-verso-oriente